Subtotal: ₹44,200.00
Subtotal: ₹44,200.00
Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.
Subtotal: ₹44,200.00
| Brand | Daikin |
| Model Name | FTKC35UV16 |
| Manufacturer | Daikin Airconditioning India Pvt. Ltd. |
| Compressor Type | Swing Compressor |
| Brand | Daikin |
| Model Name | FTKC35UV16 |
| Manufacturer | Daikin Airconditioning India Pvt. Ltd. |
| Compressor Type | Swing Compressor |
| ISEER (Energy Efficiency) | 4.0 Wh/Wh |
| Dimensions (H x W x D) | 298 x 800 x 229 mm |
| Net / Gross Weight | 9.5 kg / 12.5 kg |
| Airflow Rate (Cooling) | 473 CFM / 13.4 CMM |
| Indoor Noise Levels | 40 / 36 / 32 / 29 / 26 dBA |
| Operating Current (Cooling) | 5.43 A |
| Operating Temperature Range | 20°C to 52°C |
| Rated Annual Power Consumption | 680.40 kWh |
| 2 Ton |
| 5 Star BEE Rating 2023 : For energy savings upto 25% (compared to Non-Inverter 1 Star) |
| Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut |
| Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance. |
| Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep |
| Brand | LG |
|---|---|
| Model | RS-Q18TNXE |
| Weighted Annual Energy Consumption | 852.44 Kilowatt Hours Per Year |
| Capacity | 1.5 Tons |
| Annual Energy Consumption | 852.44 Kilowatt Hours Per Year |
| Noise Level | 26 dB |
| Installation Type | Split System |
| Part Number | 3E2X01RG |
| Form Factor | Mini-Split |
| Special Features | Remote Controlled, Inverter Compressor, High Density Filter, Auto Clean, Fast Cooling |
| Colour | White |
| Control Console | remote control |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 1482 Watts |
| Certification | Energy Star |
| Material | INDOOR:ABS/HIPS |
| Included Components | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, 1 Remote Control, User manual, Warranty Card & 3m Copper wire/ Interconnecting pipe |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | No |
| Battery Cell Type | Zinc Carbon |
| Manufacturer | LG Electronics India Pvt. Ltd. |
| 1.5 Ton, Inverter Split AC, 3 Star Rating |
| Copper Condenser |
| 1 Year Comprehensive Warranty, 9 Years Warranty on Compressor |
| For Rooms up to 180 sq.ft |
| Power Consumption: 1680 Watts |
| Refrigerant: R32 |
| Ag Clean Plus Filter, 7-in-1 Convertible |
| 1 Ton Inverter Split AC, 3 Star Rating |
| Copper Condenser |
| 1 Year Comprehensive Warranty, 9 Years Warranty on Compressor |
| For Rooms up to 130 sq.ft |
| Power Consumption: 1100 Watts |
| Refrigerant: R32 |
| 7-in-1 Convertible, Anti-Dust Filter |
Subtotal: ₹44,200.00


Reviews
There are no reviews yet.