Subtotal: ₹35,000.00
Subtotal: ₹35,000.00
Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.
Subtotal: ₹35,000.00
| Brand | Samsung |
| Model Name | 2.0 Ton 3 Star AI Inverter Split AC |
| Model Number | AR50H24D1XH |
| Type | Split AC |
| Brand | Samsung |
| Model Name | 2.0 Ton 3 Star AI Inverter Split AC |
| Model Number | AR50H24D1XH |
| Type | Split AC |
| Technology | AI Digital Inverter |
| BEE Star Rating | 3 Star |
| Indoor Unit (W x H x D) | 1050 x 299 x 215 mm |
| Outdoor Unit (W x H x D) | 880 x 638 x 310 mm |
| Indoor Weight (Net) | 11.3 kg |
| Outdoor Weight (Net) | 31.1 kg |
| 1.5 Ton Capacity |
| 5 Star Energy Rating |
| Inverter Technology |
| White Strip Design |
| Auto Restart |
| Auto Mode |
| Fast Cool |
| Good Sleep |
| 5 Step Mode |
| Fan Mode |
| Auto Clean (Self Cleaning) |
| Display On/Off |
| 24-Hour Timer |
| 1 Year Manufacturer Warranty, 5 Years Warranty on PCB, 10 Years Warranty on Compressor |
| Get 3 Free Preventive Maintenance Services |
| High Cooling Performance (HCP) |
| Turbo Cool |
| Energy Saver |
| 100% Copper |
| Anti-Corrosive Blue Fins for Protection |
| Self Diagnosis |
| Brand | Haier |
| Capacity | 1.5 Tons |
| Cooling Power | 16000 British Thermal Units |
| Special Feature | Energy Rating: 3 Star | ISEER: 3.85 | Refrigerant: R32 Refrigerant has been used which is environment friendly and has No Ozone Depletion Potential and Low Global Warming Potential, Item Dimensions & Weight: Indoor Unit (IDU) (Width X Depth X Height cms)- 91X21X31 Weight (Kg)- 11.5 | Outdoor Unit (ODU) (Width X Depth X Height cms)- 86X35X55 Weight (Kg)- 24.5, Included in the box: 1 Indoor Unit | 1 Outdoor Unit | Remote Controller | 2 AAA Battery | User Manual | Warranty Card | Copper Tube wrapped with Poly-E-Foam (Length: 3 mtrs) | Power Supply Cord ? Indoor to Outdoor Connection (Length: 3.5 mtrs), Manufacturer Warranty: 5 Years comprehensive warranty on Product* and 12 Years Warranty on Compressor, ac 1.5 ton; air conditioner; 1.5 ton split ac; ac 1.5 ton 3 star; 1.5 ton ac; air conditioner 1.5 ton split ac; inverter ac; 1.5 ton split ac 3 star inverter; AC exchange offer Energy Rating: 3 Star | ISEER: 3.85 | Refrigerant: R32 Refrigerant has been used which is environment friendly and has No Ozone Deplete |
| Product Dimensions | 21D x 91W x 31H Centimeters |
| Energy Rating 3 Star |
| Capacity: 1.1 Ton |
| Non Split Type |
| Blue Fin Condenser |
| Compact Design |
| Ambient Operating Range |
| 1 year on product and 5 years on compressor warranty |
Subtotal: ₹35,000.00



Reviews
There are no reviews yet.