Subtotal: ₹66,200.00
Subtotal: ₹66,200.00
Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.
Subtotal: ₹66,200.00
| Brand | Haier |
| Model Name | 1.5 Ton Inverter Split AC |
| Model Number | HSA-18KU-GAI3NB |
| Type | Split AC |
| Technology | Inverter |
| Brand | Haier |
| Model Name | 1.5 Ton Inverter Split AC |
| Model Number | HSA-18KU-GAI3NB |
| Type | Split AC |
| Technology | Inverter |
| BEE Star Rating | 3 Star |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| ISEER | 3.8 – 4.0 |
| Compressor Type | Inverter Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Ambient Temperature | Up to 52°C |
| 1 Ton Split AC, 3 Star Rating |
| Copper Condenser |
| 1 Year Comprehensive Warranty, 5 Years Compressor Warranty |
| For Rooms up to 120 sqft |
| Power Consumption: 905 Watts |
| Refrigerant: R-32 |
| Stabilizer Free Operation, Active Dehumidifier |
| DUAL Inverter Compressor |
| AI Convertible 6-in-1 Cooling |
| Artificial Intelligence cooling mode |
| HD Filter with Anti Virus Protection |
| Viraat Mode |
| Gold Fin+ |
| Brand | LG |
|---|---|
| Model | RS-Q18TNXE |
| Weighted Annual Energy Consumption | 852.44 Kilowatt Hours Per Year |
| Capacity | 1.5 Tons |
| Annual Energy Consumption | 852.44 Kilowatt Hours Per Year |
| Noise Level | 26 dB |
| Installation Type | Split System |
| Part Number | 3E2X01RG |
| Form Factor | Mini-Split |
| Special Features | Remote Controlled, Inverter Compressor, High Density Filter, Auto Clean, Fast Cooling |
| Colour | White |
| Control Console | remote control |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 1482 Watts |
| Certification | Energy Star |
| Material | INDOOR:ABS/HIPS |
| Included Components | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, 1 Remote Control, User manual, Warranty Card & 3m Copper wire/ Interconnecting pipe |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | No |
| Battery Cell Type | Zinc Carbon |
| Manufacturer | LG Electronics India Pvt. Ltd. |
| 2 Ton |
| 5 Star BEE Rating 2023 : For energy savings upto 25% (compared to Non-Inverter 1 Star) |
| Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut |
| Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance. |
| Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep |
| Star Rating | 3 Star |
| Refrigerant | R-32 |
| Warranty | 1 Year |
| Coil Material | COPPER |
| Cooling Coverage Area | 300 SQ FT |
Subtotal: ₹66,200.00


Reviews
There are no reviews yet.