Subtotal: ₹43,000.00
Subtotal: ₹43,000.00
Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.
Subtotal: ₹43,000.00
| Brand | Daikin |
| Model Name | FTKC35UV16 |
| Manufacturer | Daikin Airconditioning India Pvt. Ltd. |
| Compressor Type | Swing Compressor |
| Brand | Daikin |
| Model Name | FTKC35UV16 |
| Manufacturer | Daikin Airconditioning India Pvt. Ltd. |
| Compressor Type | Swing Compressor |
| ISEER (Energy Efficiency) | 4.0 Wh/Wh |
| Dimensions (H x W x D) | 298 x 800 x 229 mm |
| Net / Gross Weight | 9.5 kg / 12.5 kg |
| Airflow Rate (Cooling) | 473 CFM / 13.4 CMM |
| Indoor Noise Levels | 40 / 36 / 32 / 29 / 26 dBA |
| Operating Current (Cooling) | 5.43 A |
| Operating Temperature Range | 20°C to 52°C |
| Rated Annual Power Consumption | 680.40 kWh |
| 1 Ton Inverter Split AC, 3 Star Rating |
| Copper Condenser |
| 1 Year Comprehensive Warranty, 9 Years Warranty on Compressor |
| For Rooms up to 130 sq.ft |
| Power Consumption: 1100 Watts |
| Refrigerant: R32 |
| 7-in-1 Convertible, Anti-Dust Filter |
| 1.5 Ton Capacity |
| 5 Star Energy Rating |
| Inverter Technology |
| White Strip Design |
| Auto Restart |
| Auto Mode |
| Fast Cool |
| Good Sleep |
| 5 Step Mode |
| Fan Mode |
| Auto Clean (Self Cleaning) |
| Display On/Off |
| 24-Hour Timer |
| 1 Year Manufacturer Warranty, 5 Years Warranty on PCB, 10 Years Warranty on Compressor |
| Get 3 Free Preventive Maintenance Services |
| Brand | Lloyd |
| Model | GLS18I5FOGEW |
| AC Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| IDU | 11.5 kg |
| ODU | 29.8 kg |
| Warranty | 1 Year Product Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
| 5-in-1 Convertible Cooling |
| Turbo Cool |
| Comfort Sleep |
| DigiQ Penta Sensors |
| Energy Saver |
| Self Diagnosis |


Reviews
There are no reviews yet.