No products in the cart.
Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.
Showing 97–106 of 106 resultsSorted by latest
| Extra Spacious Drum for large washing cycles |
| Spotless Laundry at the touch of a button |
| Anti-Wrinkle |
| Perfect result in less than half the time |
| Skip Dosing, start saving |
| Speed Perfect |
| Kills 99.99% of Common germs |
| Powerful but gentle wash |
| Save water when washing Smaller Loads |
| Brand | ?Whirlpool |
| Model | ?STAINWASH ULTRA (N) 8.0 GRAPHITE 10 YMW |
| Capacity | ?8 Kilograms |
| Maximum Rotational Speed | ?575 RPM |
| Noise Level Washing | ?63 dB |
| Noise Level Spinning | ?72 dB |
| Installation Type | ?Free Standing |
| Part Number | ?STAINWASH ULTRA (N) 8.0 GRAPHITE 10 YMW |
| Form Factor | ?Top-Loading |
| Special Features | ?In built heater |
| Colour | ?Graphite |
| Control Console | ?Fully Automatic |
| Number of Option Cycles | ?12 |
| Access Location | ?Top Load |
| Material | ?Stainless Steel |
| Included Components | ?Washing Machine, Fill Hose, Drain Hose, Clamp, Scoop, User Manual and Quick Guide |
| Batteries Required | ?No |
| Manufacturer | ?Whirlpool |
| Colour: | Dark Jade Silver |
| Type: | Top Load Fully Automatic |
| USPs: | Ultra Fresh Air,NZP,Oceanus Wave pulsator,Quick wash,Quick wash |
| Warranty: | 2 Years comprehensive,10 Years on motor |
| Capacity: | 6.5 |
| Dimension WxDxH (mm): | 520*540*905 |
| Motor: | Normal |
| Tub design: | Oceanus Wave |
| Magic filter: | 2 x Magic filter |
| Pulsator design: | Balance Clean Pulsator |
| Lid material: | Toughened glass |
| Lid colour: | Black with Haier Logo |
| Control panel color: | Black |
| Cabinet material: | PCM |
| Programs and water level: | 10 levels/15 programs |
| Display: | Digital |
| Brand | LG |
|---|---|
| Model | FHM1409BDM |
| Capacity | 9 Kilograms |
| Maximum Rotational Speed | 1400 RPM |
| Installation Type | Free Standing |
| Part Number | 3E2F0360 |
| Form Factor | Stand alone |
| Special Features | Inverter, Child Lock, High Efficiency, Inbuilt Heater |
| Colour | Middle Black |
| Control Console | Knob, Touch |
| Number of Option Cycles | 10 |
| Access Location | Front Load |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 2100 Watts |
| Door Orientation | Right |
| Certification | Energy Star |
| Material | Steel |
| Included Components | Fill Hose, Power Cord, Drain Hose |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Manufacturer | LG Electronics India Pvt. Ltd. |
| Country of Origin | India |
| Capacity | 7.5 Kilograms |
| Colour | Grey |
| Brand | Whirlpool |
| Product Dimensions | 50.7D x 89W x 95.6H Centimeters |
| Special Feature | High Efficiency |
| Cycle Options | Spin |
| Voltage | 230 Volts |
| Controls Type | Push Button |
| Maximum Rotational Speed | 1400 RPM |
| Access Location | Top Load |
| 7 kg, Front Load, Inverter Fully Automatic |
| BEE 5 Star Rating |
| Ideal for 4-6 Family Size |
| 12 Wash Programs |
| Eco Bubble Washing Technology, Hygiene Steam |
| 24 Months Warranty, 20 Years Motor Warranty |
| Semi Automatic Top Load |
| 1300 RPM : Higher the spin speed, lower the drying time |
| Number of wash programs - 4 |
| 5 Star Rating |
| 8 kg |
| Product Dimensions | 55D x 60W x 85H Centimeters |
| Brand | Whirlpool |
| Capacity | 8 Kilograms |
| Special Feature | Inverter |
| Colour | Majestic Silver |
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model | WW11CG604DLBTL |
| Capacity | 11 Kilograms |
| Part Number | WW11CG604DLBTL |
| Special Features | Inverter, Child Lock, Hygiene Steam, AI Control, WiFi Embedded |
| Colour | Black Caviar |
| Voltage | 220 Volts |
| Wattage | 50 Watts |
| Fuel Type | Electric |
| Certification | Energy Star |
| Included Components | 1 Washing Machine, Warranty Card and User Manual |
| Batteries Required | No |
| Manufacturer | Samsung India Pvt ltd |